Prebacivanje brzina je ključna vještina za brdske bicikliste, jer može uvelike utjecati na vašu brzinu, snagu i efikasnost na stazama. Ispravne tehnike mijenjanja brzina također vam mogu pomoći da se krećete po različitim terenima i zadržite kontrolu nad svojim biciklom.
U ovom članku ćemo istražiti neke savjete i tehnike za ovladavanje umijećem mijenjanja brzina u brdskom biciklizmu.
Prije nego što savladate prebacivanje brzina, važno je razumjeti kako funkcioniraju vaše brzine. Većina brdskih bicikala ima niz brzina koje vam omogućavaju da prilagodite svoj otpor pedaliranju i brzinu. Niži stepen prenosa je lakši za pedaliranje i bolji je za penjanje po strmim terenima, dok je veće brzine teže pedalirati, ali vam omogućavaju da postignete veću brzinu na ravnim ili nizbrdicama.
Jedan od ključeva za efikasno menjanje brzina je proaktivno korišćenje brzina, a ne reaktivno. To znači predviđanje promjena na terenu i prilagođavanje brzina u skladu s tim. Na primjer, ako vidite da dolazi strm uspon, možete prebaciti u niži stupanj prijenosa prije nego počnete pedalirati uzbrdo. To će vam olakšati održavanje zamaha i izbjeći prebrzo izgaranje.
Glatko mijenjanje brzina je neophodno za održavanje kontrole nad vašim biciklom i izbjegavanje nepotrebnog habanja pogonskog sklopa. Da biste mjenjali glatko, pokušajte održavati dosljedan ritam pedaliranja dok mijenjate brzine. Ovo će vam pomoći da spriječite preskakanje ili ispuštanje vašeg lanca i omogućite glatkiji prijelaz između brzina.
Brdski biciklizam uključuje širok raspon terena, od strmih uspona do brzih spustova. Za kretanje kroz ove promjene na terenu, važno je eksperimentirati s različitim kombinacijama prijenosa. Na primjer, ako se spuštate niz strmo brdo, možda ćete htjeti prebaciti u višu brzinu kako biste postigli veću brzinu. Suprotno tome, ako se penjete na strmo brdo, možda ćete htjeti prebaciti u nižu brzinu kako biste zadržali svoj zamah.
Unakrsni lanac se događa kada prebacite u najveći lančanik i najveći zupčanik, ili najmanji lančanik i najmanji zupčanik. To može dovesti do nepotrebnog stresa na vaš lanac i mjenjač, a također može uzrokovati da vaš lanac preskoči ili ispadne. Da biste izbjegli unakrsno ulančavanje, pokušajte se držati ravne linije lanca kada je to moguće. To znači korištenje srednjeg lančanika s nizom zupčanika u sredini vaše kasete. 6. Održavajte svoj pogon čistim i podmazanim Konačno, važno je održavati pogon čistim i podmazanim kako biste osigurali glatko prebacivanje brzina i izbjegli nepotrebno habanje i habanje. Redovno čistite svoj lanac alatom za čišćenje lanca i podmažite ga visokokvalitetnim mazivom za lanac. Povremeno provjeravajte poravnanje mjenjača i vješalica kako biste bili sigurni da su pravilno podešeni.
Ovladavanje umijećem mijenjanja brzina je neophodna vještina za brdske bicikliste. Razumijevanjem vaših brzina, proaktivnom upotrebom, vježbanjem glatkog mijenjanja brzina, eksperimentiranjem s različitim kombinacijama brzina, izbjegavanjem unakrsnih lanaca i održavanjem vašeg pogona čistim i podmazanim, možete poboljšati svoju brzinu, snagu i efikasnost na stazama. Zato izađite i počnite vježbati – vaša sljedeća vožnja će sigurno biti lakša i ugodnija!